21.01.2019

Současné přístupy v drogové epidemiologii a monitoringu - mezinárodní kurz

Kurz byl zaměřen na posílení znalostí a dovedností odborníků pracujících v oblasti monitorování drogové situace z kandidátských a přistupujících zemí EU. Důležitým cílem týdenního vzdělávání bylo předání a sdílení praktických zkušeností z oblasti sběru epidemiologických dat v České republice/EU a také zkušeností s budováním monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti. Celkem 26 účastníků kurzu mělo možnost své nabyté znalosti v kurzu otestovat prostřednictvím mnoha praktických cvičení aplikovaných ve svém národním kontextu.

Mezi hlavní témata kurzu patřila zejména:

• Monitorování drogové situace v EU/ČR
  • Trendy v užívání drog a s nimi související výzvy pro monitoring. Trend-spotting
  • Význam spolupráce s akademickými institucemi a využití výzkumu pro monitoring
  • Fenomén nových syntetických drog v EU a ČR
  • Monitorování léčebných služeb
  • Národní akční plán a jeho smysl a využití
  • Jak komunikovat data a výstupy v kontextu různých cílových skupin (média, donoři, veřejnost)

Na odborném zajištění kurzu se podíleli přednášející z EMCDDA, Kliniky adiktologie 1. LF UK v Praze a VFN v Praze, a Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti:

Vendula Běláčková, Klinika adiktologie 1. LF UK v Praze a VFN v Praze

Michael Evans-Brown, EMCDDA

Marica Ferri, EMCDDA

Alexis Goosdeel, EMCDDA

Barbara Janíková, Klinika adiktologie 1. LF UK v Praze a VFN v Praze

Jane Mounteney, PhD, EMCDDA

Michal Miovský, PhD, Klinika adiktologie 1. LF UK v Praze a VFN v Praze

Viktor Mravčík, Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti

Alessandro Pirona, PhD, EMCDDA

Josef Radimecký, PhD, Klinika adiktologie 1. LF UK v Praze a VFN v Praze

Julian Vicente, EMCDDA

Tomáš Zábranský, PhD, Klinika adiktologie 1. LF UK v Praze a VFN v Praze

Projekt NETAD: Síťování vědecko-výzkumných kapacit a cílený rozvoj spolupráce mezi vysokými školami, veřejnou správou, soukromým a neziskovým sektorem v adiktologii (reg.č. CZ.1.07/2.4.00/17.0111). Tento projekt se spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

počet zobrazení: 690 poslední aktualizace: 21.01.2019